Ердоганова тінь простяглася над Балканами, – світові ЗМІ

Вплив Туреччини на південно-східну Європу зростає, тоді як вплив ЄС зменшується, пише швейцарська Neue Zuercher Zeitung.

Відколи Реджеп Тайип Ердоган прийшов до влади у 2003 році, Туреччина постійно наголошує на культурній, релігійній та історичній спорідненості з мусульманськими спільнотами на Балканах, пише Андреас фон Ерст. При цьому спільне минуле в Османській імперії намагаються продемонструвати в новому, привабливому світлі. Архітектурні пам’ятки османської епохи в країнах балканського регіону викуповуються і реставруються. Туреччина позиціонує себе не тільки як наступниця імперської спадщини, а й як модерна ісламська держава, орієнтована на поступ і гармонійне поєднання ісламу й прогресу.

На Балканах відкрито розгалужену мережу ісламських шкіл під турецьким патронатом. Цілком виправдано програму ісламської недержавної освіти в регіоні фахівці називають «неоосманською», оскільки вся навчальна програма спрямована на посилення впливу Туреччини.

Автор статті оцінює, що головною ареною цієї турецької діяльності виступає Боснія і Герцеговина як держава з дуже великою спільнотою мусульман. Пікантність ситуації полягає в тому, що боснійці – етнічні слов’яни, які вже давно ідентифікують себе за релігійною ознакою.

Сучасна турецька політична еліта, формально зберігаючи кемалістські ознаки, споглядає на Боснію і Герцеговину, та й Балкани загалом, як на частину свого «турецького світу» (якщо провести аналогію з імперськими закидами Росії), пагін османської спадщини. І програма культурно-політичної експансії має успіх. Достатньо згадати часті візити до Туреччини співпрезидента БіГ Бакіра Ізетбеговича, або фактично повністю отуречений телеефір у Боснії і Герцеговині. Недаремно БіГ стала таким потужним джерелом новобранців до ІДІЛ – ісламська культура породжує ісламське світосприйняття.

Канцлер ФРН Ангела Меркель 2 лютого в Анкарі зустрічатиметься з президентом Ердоганом. Проблемних питань чимало: війна у Сирії, наслідки спроби державного перевороту в Туреччині, турецькі офіцери, які просять політичного притулку в Західній Європі, і, звичайно ж, майбутнє Туреччини в ЄС. Чи буде цей візит успішним? Berliner Zeitung у статті «Довгий список побажань до Меркель» висловлює сумнів, що наразі Німеччина з Туреччиною можуть остаточно порозумітися.

Як раніше повідомляв «Український простір», британські аналітики оцінили як високу ймовірність того, що ІДІЛ відкриє «другий фронт» своєї боротьби за панування у мусульманському світі.

Володимир Криницький

Поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
* * *
Отримуйте новини там, де вам зручно:
Facebook / Твіттер / Український простір