Сьогодні для нашої країни настали справді важкі часи. Відмова від російського газу за кабальною ціною дає підстави робити неоптимістичні прогнози: зима буде важка, місцями холодна, в окремих регіонах – темна.

Уряд вже попередив, що економія енергії позначиться не тільки на вартості комунальних послуг, але й на розкладі постачання світла та тепла до наших осель. Щоб мінімізувати наші втрати, давайте спробуємо дізнатись, що можна зробити, щоб зекономити тепло та світло? А для початку подивимося на досвід країн Європи.

Не секрет, що європейські країни не багаті на запаси природних ресурсів та мають невисокий енергетичний потенціал, тому політика енергозбереження та економії ресурсів там на часі вже досить давно. Країни Європи використовують декілька методів контролю енергозбереження, як законодавчі, так і економічні. Це і податки, і субсидії, і тарифи для населення тощо.

Наприклад, Німеччина, одна з провідних європейських країн, активно розробляє та використовує альтернативні ресурси видобутку енергії. За даними 2011 року, майже третина усієї енергії в країні отримана від вітряних установок. Чимало громадських закладів мають на даху встановлені сонячні батареї, окрім того, адміністративні органи влади можуть закупляти для своїх потреб лише такі автомобілі, що споживають не більше 7 л пального на 100 км, а це велика економія з огляду на вартість бензину. Те саме правило стосується і техніки, яка повинна мати мінімальний клас енергоспоживання.

Щодо Франції, то у цій країні великий акцент роблять не тільки на енергозбереження, але й на екологічно правильний видобуток енергії: вітряки, енергія сонця, переробка відходів. Нова політика країни планує робити ставку на відносно малий рівень енергоспоживання (тобто економію енергії), при цьому не шкодячи загальному рівню добробуту населення країни.

Країни Євросоюзу не шкодують грошей на розробку нових способів видобутку енергії, адже розуміють, що високий рівень споживання енергії в країні та висока екологічна небезпечність багатьох існуючих методів не є запорукою економічної стабільності. Це можна було побачити ще на прикладі аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, чи зовсім нещодавно в Японії у 2011 році, коли пролунав вибух на АЕС Фукусіма-1.

Окрім того, політика енергоефективності у країнах Європи відображається і на житті пересічних громадян. Ніколи німець, француз чи швед не залишить горіти світло у кімнаті, в якій нікого немає, буде економити воду, миючи посуд у посудомийних машинах та вимикати кран, коли чистить зуби. У кожній квартирі теплові батареї мають спеціальні регулятори тепла. Це економить не тільки тепло, але й гроші. Економічно сильна країна починається з її громадян, тож давайте вчитися у європейців економити.

На жаль, Україна зараз неспроможна перейматися пошуком альтернативних та екологічних видів видобутку енергії на ефективному рівні, адже економічна ситуація в країні і так дуже напружена, тож як громадяни маємо зробити все, аби мінімізувати енергетичні витрати хоча б на побутовому рівні. Тут поряд з енергозбереженням постає таке слово як “енергоефективність”.

Як зробити свою домівку енергоефективною?

Для початку, треба вести облік ресурсів, які ми споживаємо, а для цього необхідні лічильники. Вони роблять можливою оплату споживання води, електроенергії та газу по факту, а не за нормативами споживання, прописаними установами ЖКГ, а це економія майже 50% коштів. Лічильники не економлять енергію, але показують, скільки ресурсів було витрачено та слугують сильною мотивацією для економії споживання, а це вже наступний крок до енергозбереження. Економія електроенергії відбувається як за рахунок використання енергозберігаючих лампочок, так і за рахунок вимикання електроприладів з розетки, коли їх не треба використовувати, вимикання світла у кімнатах, де нікого немає (згадуємо німців).

Крім того, важливою є і теплоізоляція приміщення. Тепло зникає через старі вікна, стіни, що не утеплили вчасно, відкриті двері у під’їздах, холодні горища і підвали. Для прикладу, майже 40 % тепла втрачається через не утеплені вікна і двері! Тож ефективною буде заміна старих вікон на металопластикові пакети, на стіни поряд з батареями можна наклеїти спеціальні екрани, що віддзеркалюють тепло (тобто нагріватися буде кімната, а не стіна поряд з батареєю), під час ремонту у квартирі можна замінити батареї на такі, які дають можливість регуляції температури, щоб не потрібно було відкривати кватирку для підтримання комфортної температури. Так само важливим є і утеплення вікон та дверей, щоб в щілинах між ними не зникало таке потрібне нам зимою тепло.

Такий “дорослий” підхід до економії, звісно, потребуватиме певних витрат, адже встановлення лічильників, утеплення квартири, нові батареї – задоволення не з дешевих. Проте, по-перше, ці методи окупляться через короткий проміжок часу і почнуть працювати на вас, економлячи ваші кошти, а по-друге, елементарна економія світла, яке ми так любимо вмикати без потреби, також допоможе, і, хай на трошки, але зекономить і кошти нам, і ресурси нашій країні. Адже, як кажуть герої мого улюбленого серіалу: “Зима близько”.

Олена Небесна

Поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Comment