Ви читали «Вечір напередодні Івана Купала» Миколи Гоголя? Якщо ще ні, у вас є шанс побачити на власні очі все, що відбувалося з героями твору великого українця! Чекати довго не доведеться: 6 липня настає найчарівніший день літа – Івана Купала.

За легендою, яка дійшла до наших днів із язичницьких часів, у ніч на Івана Купала кожен сміливець може спробувати щастя і віднайти у гущавині лісу квітку папороті, що розквітає тільки раз на рік. Власник щасливої знахідки – вогняної квітки – стане володарем чарівного ключа до усіх скарбів, які заховані у землі. Тільки де вона, омріяна квітка? Біологи стверджують, що папороть не має навіть скромних квіточок у звичному розумінні, не те що чарівних.

Доводиться приймати на віру запевнення язичницької легенди. Напевне, людям дуже хочеться вірити у диво, казку, тому язичницьке свято мирно уживається серед християнських.

По всій Україні в ці дні проходять різні «купальські» заходи: виступають фольклорні колективи, яскраво проводять обряд спалювання опудал – Купала та Марени, головних атрибутів свята. Ці язичницькі святкові божества уособлюють чоловіче (сонячне) та жіноче (водяне) начала. А романтичні дівчата пускають за водою свої пишні віночки із польових квітів, загадуючи свою долю. Плетуть вінки традиційно з дванадцяти живих квітів. Якщо вінок відпливе далеко й пристане до якогось берега, з тієї сторони й прийде наречений дівчини.

Здавна Купала вважають святом молоді, святом кохання. Кажуть, що в цей вечір можна зустріти свого нареченого. А якщо вже зустріли, для закріплення почуттів потрібно стрибнути вдвох, узявшись за руки, через вогнище. Якщо хлопцеві та дівчині вдається при цьому залишити руки з’єднаними, то вони, побравшись, все життя проживуть разом. Усе гірке, образливе та зле, що було у минулому, згорить у чарівному вогні. Очищена і оновлена, людина з новою силою та надією зустрічає світанок.

Існує повір’я, що зібрані в ніч на Івана Купала чи вранці з купальською росою лікарські рослини мають особливу, надзвичайну силу. Цілющу силу цієї роси можна навіть відчути під час прогулянки на траві босоніж.

Ви ще не побували в полях, які рясніють різнокольоровими квітами? Не спробували стрибнути через купальське вогнище? Тоді покваптеся – купальська ніч попереду! І хто знає, може саме ви знайдете чарівну квітку папороті.

Надія Саковська
nadin.che21@yandex.ua

Поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Comment