Українська влада продовжує шукати способи розв’язання військового конфлікту на сході. “Ми починаємо проект «Стіна». Це будівництво реального державного кордону між Україною і РФ”, – повідомив прем’єр-міністр Арсеній Яценюк під час засідання уряду минулого тижня.

У Держприкордонслужбі розповіли, що розмежувальна конструкція буде зведена в два етапи. Спершу “Стіну” протяжністю 500 км зведуть на кордонах Сумської, Харківської і Чернігівської областей із РФ. Решту кордону – в Донецькій та Луганській областях – одразу по закінченню війни, повідомляє uainfo.org . Цей проект включає будівництво фортифікаційних споруд, пунктів спостереження і сигнальних систем. Більшої конкретики поки що немає.

Раніше команда голови Дніпропетровської ОДА Ігоря Коломойського презентувала свій власний проект. Ціна питання тієї “Стіни Коломойського” – €100 млн.

Наскільки це раціонально – можна довго сперечатись. Однак за умови, що кордон з РФ так і не був перекритий в час, коли це було чи не найпершим завданням, інших варіантів поки що просто немає. Можна посилатись на численні заяви міністра внутрішніх справ Арсена Авакова на кшталт “кордон-з-росією-практично-перекритий”, однак слово “практично” свідчить, що міністр і сам не був упевнений у сказаному.

Ідея будівництва стіни на кордоні, звісно, не нова. Великий Китайський мур був споруджений для захисту північної частини Китаю від кочовиків. Сьогодні ж залишається потреба в безпеці, однак захищатися треба вже від терористів та нелегалів. Так, торік влада Туреччини заявила про спорудження “Стіни безпеки” на ділянці у 2,5 км на кордоні з Сирією. Причиною цього став теракт, здійснений на кордоні, коли в результаті мінування і вибуху двох автомобілів постраждав 51 громадянин Туреччини.

Ізраїль також вбачає у побудові оборонних конструкцій на кордоні спосіб вирішення конфліктів. У грудні 2012 року було завершене зведення стіни на кордоні з Єгиптом. За 10 років до цього Ізраїль почав зведення стіни на кордоні з Палестиною. Відтоді деякі сім’ї опинились по різні боки конструкції, а палестинці хто повністю, хто частково втратили свої землі. З іншого боку, лідери “Палестинського ісламського джихаду” неодноразово підтверджували, що “Ізраїльський бар’єр” ускладнив “діяльність” їхньої організації. Ефективне чи неефективне зведення стіни на кордоні, однак воно досить широко практикується у світі: Сполучені Штати продовжують зведення стіни на кордоні з Мексикою, а Індія – на кордоні з Бангладеш.

Спорудження бар’єру на кордоні з РФ навряд чи вирішить конфлікт, особливо зважаючи на те, що “Стіна” – усе ж таки метафора, а не точне означення конструкцій, які зведуть на кордоні. Утім, це може стати одним із сприятливих чинників для врегулювання ситуації на сході. Хоча, здається, українці й так зрозуміли, хто кому брат, і хто кому кат.

Ганна Базиленко

Поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Comment