Продовження практичної інструкції з безпечного оновлення системи BIOS на персональному комп’ютері. Початок – тут.

Різновиди BIOS: AMI, Phoenix і Award

Як правило, для кожної моделі системної плати потрібна своя BIOS, тому що в ній повинні бути враховані особливості чіпсета і периферійного обладнання. Однак творцям плат невигідно витрачати час і кошти на повний цикл розробки власних BIOS, тому їх набуття зазвичай складається з двох етапів. Виробник BIOS (найбільш відомі компанії – AMI, Award і Phoenix) розробляє базову версію, в якій реалізовані всі функції, які не залежать від особливостей того чи іншого чіпсета. Творець системної плати самостійно або спільно з розробником базової системи вдосконалюють її, враховуючи особливості конкретного продукту. При цьому для однієї і тієї ж моделі код BIOS може неодноразово змінюватися вже після випуску плати – наприклад, для виправлення знайдених помилок або додавання підтримки нових пристроїв. Таким чином, поняття «версія BIOS» може застосовуватися для позначення варіантів базового коду BIOS, випущеного спеціалізованою компанією. Наприклад, AwardBIOS 6.0 – шоста версія BIOS від фірми Award, варіанти якої використовуються у багатьох материнських платах.

Для кожної моделі плати вихідний код доопрацьовується з урахуванням особливостей чіпсета і периферійних пристроїв. Іноді можна зустріти версії BIOS, цілком створені виробниками системних плат або ноутбуків – Intel, IBM, Compaq, Toshiba, Dell, деякими іншими відомими компаніями. За принципом функціонування та інтерфейсу вони не надто відрізняються від BIOS виробництва Award, AMI або Phoenix, тому розібратися з ними не дуже складно.

Якщо на материнській платі встановлена AMI BIOS, то для її оновлення використовується команда «amiflash.exe BIOS.bin», слово BIOS необхідно замінити ім’ям файлу з кодом. Після виконання команди відкриється вікно, в якому буде відображатися хід відновлення BIOS. Під час перепрошивки ні в якому разі не можна вимикати комп’ютер або відключати електроживлення, адже це може призвести до непоправного пошкодження системи. Як тільки процес завершиться, програма виконає автоматичний перезапуск ПК.

Вийміть завантажувальну дискету або диск з приводу і завантажте Windows. За допомогою утиліти CPU-Z можна перевірити, чи була встановлена нова версія BIOS.

Звичайно, перепрошивка не завжди проходить без проблем. Але навіть якщо виникли якісь проблеми і після оновлення BIOS ваш комп’ютер більше не завантажується, то це ще не означає, що його не можна врятувати. Якщо термін гарантії на ваш ПК не закінчився і ви мали справу з програмами і прошивкою від офіційних розробників, ви можете пред’явити претензію до виробника. Проте використання модифікованих файлів BIOS від сторонніх постачальників, які обіцяють більш високу продуктивність або великий потенціал розгону системи, не є гарантійним випадком. В якості альтернативи можна вдатися до платних послуг фірм, що спеціалізуються на відновленні материнських плат з помилками BIOS. У деяких ситуаціях допомагає створення на іншому, справному комп’ютері, дискети з програмою для прошивки і файлом з кодом BIOS. У випадку з BIOS від компаній Phoenix або Award необхідно створити на дискеті файл з ім’ям autoexec.bat. Використовуйте для цього стандартну програму Windows – Блокнот. Файл повинен містити наступний рядок:

awdflash.exe BIOS_DATA / py / sn

Замініть значення BIOS_DATA на ім’я файлу з кодом BIOS (включаючи розширення – як правило, .bin або .rom). Ключі / py і / sn потрібні для виконання перепрошивки без подальшої участі користувача.

Порада: Якщо на материнській платі встановлена AMI BIOS, достатньо зберегти на дискеті файл з кодом BIOS і перейменувати його в amiboot.rom. Вставте дискету і під час завантаження натисніть комбінацію клавіш «Ctrl + Home». Втім, це рішення допомагає лише в 10-20% всіх випадків, тому що при пошкодженні BIOS часто неможливо виконати звернення до дисководу.

Останній спосіб порятунку: коли нічого не допомагає

Якщо у когось з ваших знайомих є така ж модель материнської плати, то можна відновити свою BIOS за допомогою іншого комп’ютера. Завантажте справний ПК в режимі DOS і приготуйте дискету з усіма необхідними для прошивки даними. Безпосередньо під час роботи комп’ютера за допомогою пінцета обережно вийміть мікросхему BIOS з материнської плати і вставте вашу пошкоджену. При цьому потрібна гранична обережність, тому що ПК включений. Тепер запустіть з дискети процес прошивки. Таким чином ви відновите свою несправну мікросхему BIOS на робочій материнській платі програмними засобами. Після цього вимкніть комп’ютер і знову поміняйте компоненти місцями. Якщо все було зроблено правильно, ПК з працюючою BIOS знову завантажиться. Однак необхідно відзначити, що оновлення BIOS і виправлення помилок всіма описаними способами виконуються виключно на свій страх і ризик.

Якщо комп’ютер не запускається

Після оновлення BIOS ваш ПК перестав включатися, і ви не можете навіть увійти в налаштування BIOS? Відключіть комп’ютер від мережі, вийнявши штекер живлення з розетки. Відкрийте корпус системного блоку і торкніться рукою рівною металевої поверхні з внутрішньої сторони, щоб зняти статичну напругу. Знайдіть батарею на материнській платі. Запам’ятайте, як вона встановлена (як правило, «+» знаходиться згори). Зніміть її, віджавши металевий контакт убік. Зачекайте хвилину і встановіть батарею на колишнє місце. Після увімкнення комп’ютера налаштування BIOS будуть повернуті до заводських значень. Якщо ж ви не впевнені в заново виставлених параметрах, активуйте функцію «Load Setup Defaults» і вийдіть з BIOS зі збереженням.

Поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Comment