Персональні комп’ютери повинні бути сумісні з новим обладнанням навіть за кілька років після їх придбання. Це необхідно, аби згодом можна було зробити апгрейд.

Найчастіше виробники комплектуючих ПК пропонують користувачам самостійно оновлювати BIOS, щоб комп’ютер відповідав сучасним вимогам і був сумісний з новим «залізом». Здійснивши цю операцію, ви зможете без проблем встановити процесор, якого ще не існувало, коли ви купували материнку. При цьому ваша система відразу розпізнає його і буде функціонувати коректно. За рахунок чого це можливо?

Автономна система: BIOS з акумулятором

BIOS (Basic Input/Output System – базова система вводу-виводу) є серцем програмного забезпечення будь-якого ПК. Вона виконує роль посередника між комп’ютерними комплектуючими та операційною системою: без BIOS система не змогла б зв’язуватися з обладнанням і керувати ним. При увімкненні комп’ютера, задовго до того як на екрані з’являється логотип ОС, першою завжди стартує BIOS. Вона визначає, які компоненти встановлені на ПК, проводить їх ініціалізацію і надає всю інформацію для завантаження системи. Сама BIOS розміщується на материнській платі комп’ютера, а вміст пам’яті зберігається навіть при відсутності електроживлення завдяки наявності окремої батарейки, яка відповідає за BIOS.

Ми відповімо на найважливіші питання про BIOS і її можливі оновлення. Кому необхідно здійснювати її перепрошивання? Як дізнатися, яка материнська плата встановлена в комп’ютері і яку версію BIOS вона використовує? Якщо є необхідність в оновленні останньої, то як здійснити цю процедуру? І що робити, якщо виникли проблеми?

Відразу варто зауважити, що не кожному ПК потрібне оновлення: якщо система працює стабільно, в цьому немає сенсу. А от тим, хто планує апгрейд комп’ютера і ґрунтовну заміну обладнання, або хоче підвищити продуктивність системи, не обійтися без перепрошивки BIOS.

BIOS Setup: додаткові функції після оновлення

Будь-яка материнська плата підтримує лише обмежену кількість моделей процесорів, але, оновивши BIOS, цей перелік можна значно розширити і включити до нього більш сучасні чіпи. Необхідною передумовою до цього є сумісність центрального процесора з роз’ємом материнської плати. Проблеми можуть виникнути з дуже старими системними платами: чим більший їх вік, тим менше ймовірність того, що оновлення BIOS має сенс.

Також варто відзначити, що при перепрошиванні не завжди вдається домогтися збільшення продуктивності системи. Проте спеціальні можливості і функції BIOS – наприклад, підвищення тактової частоти центрального процесора – найчастіше стають доступні лише після оновлення. Так само лише після перепрошивання BIOS нові процесори коректно розпізнаються і працюють на потрібній тактовій частоті. Крім того, свіжі версії BIOS надають корисні функції, які розширюють можливості налаштування вашої системи. Типовим прикладом є підтримка технології Turbo Boost для процесорів Intel. Але перед Тим, як здійснити оновлення, необхідно виконати деякі приготування: крім ідентифікатора материнської плати потрібно дізнатися номер встановленої версії BIOS. У цьому вам допоможе безкоштовна утиліта CPU-Z.

CPU-Z: отримуємо корисну інформацію

Дана програма надає відомості про встановлений процесор: назва, виробник, напруга живлення ядра, відомості про кеш пам’яті, набори інcтрукцій та інші дані. Також CPU-Z може визначити, чи був розігнаний процесор, чи він працює на заводській частоті. Після запуску утиліти на вкладці «Материнська плата» можна дізнатися всю інформацію про виробника, назву моделі і чіпсета, а також поточну версію BIOS. Порівняйте ці дані з параметрами вашої материнської плати, вказаними на офіційному сайті виробника. Якщо цифра, зазначена в CPU-Z, збігається з номером останньої версії BIOS, перепрошивка не потрібна. При наявності на сайті більш свіжого варіанту – завантажте необхідний архів. Як правило, він містить виконуваний файл з розширенням exe, який використовується для оновлення BIOS (наприклад, amiflash.exe, awdflash.exe і т. п.), і файл з кодом BIOS у форматі BIN або ROM. Способи перепрошивки можуть відрізнятися в залежності від виробника материнської плати. Більшість розробників пропонують скористатися власними утилітами, які дозволяють оновлювати BIOS безпосередньо з середовища Windows 8. Однак з міркувань безпеки ми рекомендуємо вдатися до більш надійного способу.

DOS: краще середовище для оновлення BIOS

З найменшим ризиком перепрошивка виконується за допомогою завантажувальної дискети, диска або «флешки» в режимі DOS. Перший із зазначених носіїв можна створити, наприклад, у Провіднику Windows: досить натиснути правою кнопкою миші по ярлику дисководу і вибрати пункт «Форматувати», активувавши в контекстному меню опцію «Створити дискету MS-DOS» і вказавши шлях до скачаних файлів BIOS.

Завантажувальний CD можна створити за допомогою практично будь-якої безкоштовної програми для запису дисків – наприклад, утиліти CDBurnerXP. Вам знадобиться образ початкового завантаження з ім’ям boot.ima, який можна знайти на сайті CDBurnerXP. Його слід відкрити за допомогою програми Ultra ISO, перетягнути до списку файли з кодом вашого BIOS і зберегти. Після цього запустіть програму CDBurnerXP, виберіть режим запису «Диск з даними» і натисніть ОК. Відкриється головне вікно програми. Зробіть диск завантажувальним: оберіть «Диск | Завантажувальні опції», у вікні, відзначте галочкою пункт «Зробити диск завантажувальним» і задайте шлях до збереженого завантажувальному образу, вказавши тип емуляції «Флоппі 1,44 Мбайт». Виконайте пропалення CD, натиснувши на кнопку запису, потім перезавантажте комп’ютер і вкажіть у меню запуску свій привід. Комп’ютер завантажиться в DOS з командним рядком, в якому відкрито каталог A:\>. Якщо ви введете «dir /w», то зможете проглянути зміст дискети або диска. Перепрошивання BIOS можна здійснити з командного рядка.

Іноді оновлення BIOS не починається автоматично – в цьому випадку виконайте команду dir та запустіть файл з розширенням .bat (наприклад, update.bat). Після успішної перепрошивки вийміть диск і перезавантажте комп’ютер.

Продовження

Поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Comment