У Львові у Центрі міської історії Центрально-Східної Європи відбулась попередня презентація першого тому «Атласу українських історичних міст», присвяченого Львову. Таким чином картографічною працею «Атлас українських історичних міст. Т. 1: Львів» українська гуманітарна наука долучається до європейської серії міських атласів, що виходять під егідою Міжнародної комісії з історії міст.

Зазначимо, що міжнародний проект створення атласів європейських міст стартував ще у 1955 році. Відтоді вчені з 18 країн видали 502 атласи європейських міст. Отож атлас Львова став 503-ім.

Як розповів керівник Львівського відділення Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України Мирон Капраль, знаковим є те, що цей атлас виходить напередодні підписання економічної частини Асоціації з ЄС. «Якщо ми говоримо про код нації, то він визначається саме первинною мапою, на якій позначено межі держави. На жаль, лише менше половини населених пунктів України мають генеральні плани своєї місцевості», – зазначив своєю чергою Андрій Павлів, директор департаменту містобудування.

Атлас є результатом праці великої команди науковців – його розробляли представники п’яти установ: Львівського відділення Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України, НДЦ «Рятівна археологічна служба» Інституту археології НАН України, Центру міської історії Центрально-Східної Європи, Центрального державного історичного архіву та Інституту геоінформаційних систем. Саме ж видання складається з трьох частин: оригінальних історичних карт та краєвидів міста, карт-реконструкцій та текстового блоку.

Створенню атласу також сприяли архіви, бібліотеки та музеї, що дозволили публікувати мапи та краєвиди Львова: Центральний державний історичний архів України (м. Львів), Львівська національна наукова бібліотека ім. В. Стефаника НАН України, Львівський історичний музей, Наукова бібліотека Львівського національного університету ім. І. Франка, Військовий архів у Відні, а також кілька приватних колекціонерів зі Львова та Польщі. Для публікації було відібрано 25 історичних карт, 6 краєвидів та 11 реконструкцій. Одними з найцікавіших історичних карт є карта міста 1766 р. Жана Іґнація де Дефійє, кадастрова карта міста 1849 р., на якій вперше детально подана нерухома власність і карта Львова періоду німецької окупації 1944 р.

Такі карти-реконструкції дають змогу вченим з інших країн скласти уявлення про розвиток урбаністики, історії та картографії Львова. Загалом пропонується створити 11 таких мап, перша з яких присвячена доісторичній добі колонізації території міста, а остання – часові кінця XVIII ст., коли Львів почав перебудовуватися на нових засадах столичного резиденційного міста австрійського періоду. Картографічною особливістю більшості з цих карт також є прив’язка до сучасної топографічної основи, за допомогою комп’ютерної системи ARC-GIS, що дозволяє досліднику накласти історичні об’єкти та споруди на сучасну територію Львова та екстраполювати їх на інші хронологічні проміжки.

До того ж атлас Львова видано двома мовами (українською та англійською), що сприятиме подальшій популяризації міста Лева за кордоном як найбільш привабливого туристичного та культурного центру в сучасному вітчизняному просторові.

Ігор Галущак
igala@ukr.net
Фото прес-служби ЛМР

Поділитися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Comment